باشگاه خبرنگاران داوطلب

سه شنبه 01 تیر 1400

گفتگو با دکتر محمدحسن لواسانی پزشک نیکوکار و پیشکسوت جمعیت هلال احمر

دکتر محمد حسن لواسانی"متولد 1330" نامی است آشنا برای مردم استان آذربایجان شرقی مخصوصا مردم تبریز، وی از اطبای مشهور و خوش نام تبریز است ،قریب به نیم قرن است که در عرصه های مختلف بویژه از بدو پیروزی انقلاب اسلامی لباس خدمت به تن کرده و از مداوای مجروحین 8 سال دفاع مقدس گرفته تا امدادرسانی به زلزله زدگان و دهها افتخار خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم شریف را داشته است.

دکتر لواسانی  متخصص جراحی ارتوپدی  و مسئولیتهای ذیل را در کارنامه خدمتی خود دارد
بیش از 13 سال  رئیس جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی(1360- 1373)
عضو هیات مدیره جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی
 عضو مجمع عمومی جمعیت هلال احمر کشور
عضو شورای اسلامی  کلانشهر تبریز در دورهای اول و دوم
رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز در دوره های اول و دوم
رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی  در دوره دوم

رئیس  هیات پزشکی ورزشی استان آذربایجان شرقی
عضو کمیسیون تعیین سیاستهای کلان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، برای آشنایی خوانندگان محترم با خدمات متعدد این طبیب نیکوکار بویژه در طول دوران همکاری با جمعیت هلال احمر باهم پای صحبتهای ایشان می نشینیم:

پیشنهاد مسئولیت هلال احمر آذربایجان شرقی در مکه

بنام خدا با درود و سلام به ارواح طیبه شهدای اسلام و انقلاب  مخصوصا روح ملکوتی امام خمینی و با آرزوی طول عمر پر خیر وبرکت برای مقام معظم رهبری ،در سال 1360 به سفر حج مشرف شده بودم که اتفاقا در آنجا با دکتر فیروز آبادی هم اتاقی بودم آن زمان  سرلشگر دکتر فیروز آبادی رئیس هلال احمر کل کشور بودند با من در خصوص قبول مسئولیت هلال احمراستان  آذربایجان شرقی صحبت کردند بعد از بر گشتن از سفر حج  جمعی از مسئولین  استان بنده را بعنوان مسئول هلال احمر استان آذربایجان شرقی به دکتر فیروز آبادی معرفی کردند و با موافقت ایشان بنده بعنوان رئیس جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی  و رئیس هیئت مدیره آن  زمان شدم و از سال 1360تا سال 1373 بعنوان رئیس هلال احمر استان آذربایجان شرقی  انجام وظیفه نمودم البته بعد از پیروزی انقلاب  اسلامی  قبل از بنده  دو سه نفر آمده بودند ولی مدت مدیریتشان خیلی کم بوده و از هلال احمر رفته بودند و ثبات مدیریتی  برهلال احمراستان  حاکم نبود.

احداث ساختمان فعلی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی

در دهه 60 که  مسئولیت جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی به بنده محول شد،جمعیت هلال احمر استان  در تبریز خلاصه می شد در 3 یا 4 تا اتاق که در روبروی مصلای  فعلی تبریز قرار داشتند که یکی از اتاقها در اختیار کمیته امر بمعروف  ونهی از منکرنواب صفوی  بود و در اکثر شهرستانها بعداز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بلحاظ تغییراتی که در شیر و خورشید سابق رخ داده بودجمعیت شعب تابعه به حالت رکود در آمده بودند. نخستین کاری که بنده آن زمان انجام دادم پیگیری اتمام کارهای عمرانی ساختمان فعلی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی بود که بصورت نیمه کاره رها شده بود . بعد از اتمام کار های عمرانی ساختمان فعلی اتفاق جالبی افتاد یک روز من دیدم چند تن از مسئولین ارشد استان در سالن در حال قدم زدن هستند" استاندار وقت، مسئول بهداری استان،مسئول تشکیلات قضایی استان" آنها بعد از بازدید از ساختمان استاندار  درخواستش این بود که اینجا را بعنوان ساختمان برنامه و بودجه افتتاح کنیم مسئول بهداری می خواست این ساختمان تحویل بهداری شود و مسئول تشکیلات قضایی  هم برای سازمان متبوع می خواست ،بعد از رفتن ایشان شبانه به ساختمان جدید نقل مکان کردیم و در سر درب تمامی اتاقها تابلوها یی نصب  کردیم و در مراجعه بعدی مسئولین امر دیدند که  در تمامی اتاقها نیروهای هلال احمر مستقر شده اند بناچار از تصمیم خود منصرف شدند.در آن زمان هنوز استان اردبیل از استان آذربایجان شرقی منفک نشده بود  در شهرهای تابعه هم کم کم اقدام به بازپس گیری املاک و اماکن هلال احمر که در دست سایر دستگاهها و نهادها بود کردیم و در بعضی از شهرها اقدام به احداث ساختمان جدید کردیم. در اردبیل اقدام به احداث ساختمان کردیم در بناب  کشت و صنعت بناب و سردخانه هلال ایران،زایشگاه بناب و... با کمک مسئولین بویژه با همت مرحوم حاج مکشوف  مدیر وقت جمعیت هلال احمر بناب  راه اندازی شد در ممقان و گوگان  و جلفا و شبستر و خامنه و آذرشهر اقدامات خوبی در راستای  احداث مراکز اداری  ومراکز درمانی  صورت پذیرفت.
راه اندازی داروخانه هلال احمر استان آذربایجان شرقی
بعد از اینکه در ساختمان جدید الاحداث استقرار یافتیم چون من همزمان با مسئولیت هلال احمر مسئول کمیته بهداشت و درمان جهاد سازندگی  استان بودم با همکاری جهاد سازندگی اقدام به راه اندازی داروخانه جمعیت هلال احمر استان کردیم .

برای اولین بار هلال احمر باعث باز شدن مرز بیله سوار شد

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران  در دهه شصت در دو نوبت اقدام به برپایی اردوگاه  و ارائه خدمات به جمهوری آذربایجان کرده بود یکی   قبل از محاربه ارمنستان و آذربایجان و دیگری بعد از جنگ ارمنستان و آذربایجان بود . قبل از جنگ ارمنستان و آذربایجان کامیونهای حامل کمکهای هلال احمر ایران به مردم آذربایجان  قرار بود  از مرز آستارا وارد خاک جمهوری آذربایجان بشوند که ما گفتیم  بجای مرز آستارا از داخل استان آذربایجان شرقی  و نقطه مرزی بیله سوار که هم نزدیک و هم مقرون به صرفه است وارد بشویم  البته با این توضیح که آن زمان بیله سوار جز استان آذربایجان شرقی بود و هنوز استان اردبیل تشکیل نشده بود . با مکاتبات انجام گرفته بالاخره  با موافقت مسئولین  و رایزنیهای انجام گرفته با سفیر جمهوری آذربایجان  در تهران و سفیر کشورمان در باکو در نهایت  کامیونهای حامل کمکهای هلال احمر از مرز بیله سوار وارد جمهوری آذربایجان شدند و بعد از این ترددها ،رسما مرز بیله سوار باز شد.

در دوران دفاع مقدس هلال احمر آذربایجان شرقی 3 بیمارستان را در مناطق جنگی پوشش می داد

با توجه به اینکه در دوران مسئولیت بنده در هلال احمر آذربایجان شرقی رویداد بزرگ جنگ تحمیلی رخ داد ما هم بر حسب وظیفه ذاتی خود هم در مناطق جنگی  اقدام به ارائه خدمات امدادی به مجروحین جنگی می کردیم و هم در داخل شهرها به زخمی های بمبارانها و موشک بارانها امدادرسانی می نمودیم.بیمارستانهای سر پل ذهاب – ولیعصر (عج) گیلان غرب و نقاهتگاه امدادی سوسنگرد با 1000تخت سه بیمارستانی بودند که آنها را هلال احمر تبریز مدیریت می کردند . بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته بصورت مداوم کادر و امدادگران و پزشکان  هر سه بیمارستان توسط جمعیت هلال احمرآذربایجان شرقی تامین می شدند و نحوه تامین نیروها هم اینگونه بود که ما آن زمان در هلال احمر" امداد جبهه "تشکیل داده بودیم و با دانشگاه علوم پزشکی همکاری تنگاتنگی داشتیم و تمامی پزشکان و متخصصین از طریق هلال احمر به جبهه اعزام می شدند .چندین باراین توفیق نصیب بنده شد که در این بیمارستانها به مداوا و عمل جراحی رزمندگان سپاه اسلام بپردازم  حتی در این بیمارستانها  گاهی اتفاق افتاده بود که در اثر حملات دشمن امدادگران و کادر پزشکی مجروح شده بودند . در آن سالها فقید سعید آیت الله مسلم ملکوتی نماینده امام در آذربایجان شرقی و امام جمعه وقت تبریزدر بازدیدی که از بیمارستانهای تحت پوشش هلال احمر استان داشتند  از خدمات گسترده هلال احمر به مجروحین ابراز شگفتی می کردند که البته همه اینها از برکات روحیه بسیجی  حاکم بر امدادگران و کادر و پزشکان بود.

امدادرسانی به مصدومان بمبارانها و موشک بارانهای شهرها

علاوه بر پوشش  امدادی سه بیمارستان یاد شده در مناطق جنگی ،جمعیت هلال احمر در تبریز و در سایر شهرها که مورد هدف جنگنده ها و موشکها ی دشمن قرار می گرفت بلافاصله به محل اصابت بمب یا موشک مراجعه کرده و ضمن کمک به مداو ا و انتقال مجروحین و شهدا اقدام به کشیدن کروکی محل  و استخراج آمار تعداد شهید ان و مجروحان  می کرد.

نقش جمعیت هلال احمر در تبادل نامه های اسرای جنگی ایران و عراق

یکی دیگر از اقدامات با ارزش جمعیت هلال احمر که با هماهنگی صلیب سرخ صورت می گرفت رساندن نامه های اسرای جنگی بود . جمعیت هلال احمر نامه های رزمندگان  اسلام را که به اسارت دشمن در آمده بودند  از طریق صلیب سرخ گرفته و بدست خانواده هایشان می رساند و متقابلا نامه های خانواده ها را به همین صورت به دست اسرا می رساند.

تشکیل نخستین سمینار سراسری تجربیات پزشکی جنگ تحمیلی در کشور

باتوجه به تجربیات منحصر بفردی که پزشکان ما آن زمان در بیمارستانهای مناطق مرزی و مناطق بمباران شده  کسب کرده بودند لازم بود که این تجربیات به سایرین و نسلهای بعدی انتقال یابد لذا به همین منظور برای اولین بار در کشور  نخستین سمینار سراسری تجربیات پزشکی جنگ تحمیلی  در سال 1361در تبریز توسط هلال احمر برگزارو مقالات در قالب کتابی چاپ و در دسترس  اهل فن قرار گرفت.
تجلیل سفیر وقت ژاپن از هلال احمر

در بحبوه جنگ در اثر بمباران نیروگاه تبریز تعدادی از مهندسین ژاپنی که در نیروگاه تبریز کار می کردند مجروح شده بودند که  در بیمارستان شهدای تبریز تحت عمل جراحی قرار دادیم  وبعدا این مجروحین به بیمارستان هیتاجی ژاپن انتقال یافته بودند و در آنجا جراحان ژاپنی بالاتفاق عمل جراحی پزشکان مارا تحسین کرده بودند که سفیرژاپن طی نامه ای مراتب تقدیر و تشکر دولت و ملت ژاپن را از این اقدام هلال احمر اعلام داشته بودند.

مداوی مجروحین فلسطینی

در سالهای پایانی جنگ تحمیلی  همزمان با بمباران ایلام توسط رژیم بعثی عراق  ، رزیم صهیونیستی هم مناطقی از فلسطین را بمباران کرده بود که جمعی از پزشکان و پرستاران و امدادگران تبریز طی نامه ای به محضر رئیس جمعور وقت حضرت آیت الله خامنه ای( مد ظله العالی)  برای مداوای مجروحین فلسطینی اعلام آمادگی کرده بودند که در نهایت 150 تن از زخمی های فلسطینی با هواپیما به تبریز منتقل و تحت مداوا قرار گرفته بودند.

نامگذاری کلینیک بنام استاد شهریار در زمان قید حیات استاد برای نخستین بار در تبریز

بنده با زنده یاد استاد سید محمدحسین شهریار شاعر عالیقدر و بزرگ معاصرحشر و نشر داشتم و در ایامی که حضرت استاد بیمار می شدند نیروهای ما از هیچ خدمتی فرو گذار نمی کردند روزی در خدمت استاد بودیم که استاد این غزل مشهور خود را خواندند با این مطلع که:

تا هستم ای رفیق ندانی که کیستم     

روز سراغ وقت من آیی که نیستم

این شعر بسیار بر من اثر کرد و تصمیم گرفتم بپاس تجلیل از خدمات ادبی استاد شهریار کلینیک هلال احمر را بنام ایشان ثبت نمایم که  هر چند راه اندازی آنهم با فراز و نشیبهایی همراه بود ولی بحول قوه الهی این کلینیک راه اندازی و مزین بنام استاد شهریار گردید.

اقدامات فرهنگی هلال احمر و راه اندازی کتابخانه سیار

جمعیت  هلال احمر در کنار کارهای امدادی و درمانی از کارهای فرهنگی هم غفلت نمی نمود در همین راستا ما آن زمان کتابخانه  سیار که بر روی یکدستگاه اتوبوس سوار بود راه اندازی کرده و به  شهرها و بخش های دور افتاده استان اعزام می کردیم و زمانی هم دفتر انتشارات بین المللی قلم را در هلال احمر راه انداختیم.
امدادرسانی به زلزله زدگان زلزله گیلان و زنجان و رودبار

زلزله گیلان و زنجان و رودبار از حوادث تلخی بودند که در کشور ما اتفاق افتادند در آن زمان امدادرسانی طوری بود که امدادگران و پزشکان بمحض وقوع زلزله ویا شنیدن خبر زلزله به هلال احمر می آمدند و اعلام آمادگی می کردند که نبروهای امدادی هلال احمر استان آذربایجان شرقی و مخصوصا پرسنل امدادی  که الان اکثرا باز نشسته شده یا برحمت خدا پیوسته اند در امدادرسانیها نقش موثری ایفا می کردند مثلا در زلزله گیلان مرحوم حسن زاده از پرسنل امدادی هلال احمر آذربایجان شرقی  مدیریت امدادی گیلان را بر عهده داشتند در زلزله زنجان هم بنده موقع برگشتن از زنجان به تبریز در محور میانه تصادف و بشدت زخمی و تحت عمل جراحی قرار گرفتم که آثار عمل جراحی بر پیشانیم مشهود است.

تهیه و تنظیم: باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *