باشگاه خبرنگاران داوطلب

سه شنبه 01 تیر 1400
دکتر عباس فضلی زاده یکی از داوطلبان فعال در هلال احمر قم:

گفتگو//هلال احمر از مطمئن ترین جاهایی است که خدمات را به دست نیازمندان واقعی می رساند

این داوطلب فعال در هلال احمر قم، گفت: کار داوطلبانه در مسیر خدمت به مردم، دارای ارزش بیشتری است. حضور در مناطق محروم و خدمت به نیازمندان، توفیق و افتخاری است که نصیب هر کسی نمی شود.

دکتر عباس فضلی زاده از خیرین و داوطلبان فعال در کاروان‌های سلامت استانی و برون استانی به ویژه کاروان سلامت و نذر آب ۳ در سیستان و بلوچستان در گفتگویی صمیمانه ضمن معرفی خود اظهار داشت:  متخصص کودکان و نوزادان هستم و از سال 83 در قم مشغول به خدمت در بیمارستان های مرتبط با علوم پزشکی و مراکز خصوصی هستم.

دکتر فضلی زاده افزود: بنده 55 سال سن دارم و دارای 3 فرزند پسر هستم که یکی دندانپزشک فعال در قم و دیگری روحانی و سومین نیز دانش آموز است.

وی تصریح کرد: در گذشته با هلال احمر دورادور آشنایی داشتم تا اینکه فرصتی پیش آمد چند سال قبل یکی از دوستان که در بیمارستان هلال احمر دبی فعالیت داشتند پیشنهاد همراهی دادند و از آن جا به مدت 3 سال ماموریت گرفتم و از سال 2000 تا 2003 میلادی مصادف با 80 تا 83 شمسی در بیمارستان هلال احمر دبی مشغول به خدمت شدم.

این داوطلب فعال در هلال احمر قم بیان کرد: این شروع کار من بود، بعد در قالب تیم‌ کار را ادامه دادیم، همچنین چندین بار در تیم هلال احمر در حج نیز حضور داشتم و داوطلبانه به خدمت پرداختم.

وی عنوان کرد: این کار داوطلبانه بوده و کار داوطلبانه در مسیر خدمت به مردم، دارای ارزش بیشتری است و لذت و ماندگاری بیشتری برای فرد دارد تا اینکه به انجام کاری موظف باشیم، وقتی با اراده خودمان بر روی کاری توان می گذاریم و توقع مادی نداریم بسیار شیرین است و تاثیر زیادی دارد.

این متخصص خیر و فعال در هلال احمر خاطرنشان کرد: کار داوطلبانه برای خدا مصداق آیه شریفه ان تنصروا اللّه ينصركم که می فرماید اگر شما خدا را یاری کنید، شما را یادی می رساند، در واقع  یاری خداوند یاری بندگان خداست، و خداوند به یاری بندگان نیاز ندارد.

وی گفت: از خدا توفیق بیشتری در این کار طلب می کنم تا به من توفیق بدهد و راه را ادامه دهم، کارهای داوطلبانه انسان را سرزنده می کند، در این مسیر خانواده مشوق من بودند و در برنامه ریزی و هدف‌گذاری‌هایم مشارکت مستقیم داشتند.

دکتر فضلی زاده درباره طرح نذر آب 3 افزود: این رویداد زیبا در ایرانشهر سیستان و بلوچستان در تابستان سال 99 بود و متاسفانه دیرمتوجه شدم و کاروان رفته بود با این حال بلیط گرفتم و رفتم و این سفر سعادتی بود که به طور کامل با هزینه شخصی انجام شد.

وی بیان کرد: به نظرم حضور در مناطق محروم و خدمت به نیازمندان، توفیق و افتخاری است که نصیب هر کسی نمی شود و اگر نمی رفتم دچار خسارت می شدم، دوستان من دو روز قبل در این منطقه مستقر شده بودند و خدمات ارائه می دادند.

این پزشک داوطلب عنوان کرد: در این منطقه در حد توان به ارائه خدمات پزشکی و حمایتی پرداختیم، بسیاری از مردم بیماری مزمن داشتند حتی خانواده 5 نفری دارای بیماری بودند و توان درمان نداشتند برای آنها عینک تامین شد و یکی از اعضای خانواده نیز بیماری قلبی داشت که به طور رایگان خدماتی ارائه شد.

وی تصریح کرد: چند روز قبل این خانواده وقتی به قم می‌آمدند و از من یادی کردند بسیار خوشحال شدم و روحیه گرفتم که مردم چقدر قدرشناس هستند، من در این سالها همچنان با بیماران در ارتباط هستم، یادم می آید مادری آمدند که همسرشان بیمار بود و شرایط بدی از نظر اقتصادی داشتند و دخترش به دلیل متارکه با فرزندان در منزلشان زندگی می کرد.

دکتر فضلی زاده اظهار داشت: این خانواده منزل قدیمی داشتند و سقف چکه می کرد و خانه نیاز به تعمیر داشت که یک سری کمک ها جمع آوری شد و در طرح نذر آب 3 توانستیم دو اتاق را تکمیل کنیم و خانواده در آن مستقر شدند.

وی خاطرنشان کرد: بنده در نذر معنوی اربعین حضوری مستقیم داشتم و در آن نیز خدمات پزشکی ارائه دادیم، امسال به واسطه کرونا توفیق نشد که به سفر اربعین برویم و زیارت اربعین انجام نشد که زیارت مجازی اربعین را برگزار کردیم و  برای جمع آوری کمک ها اقداماتی انجام شد و هر کس در توان خودمان کمک کردیم.

این متخصص خیر و فعال در هلال احمر تصریح کرد: خیرین و مردم کمک‌های خوبی داشتند و در قالب نذورات فعالیت‌های خوبی شکل گرفت، قرار شد خیرین مشارکت‌های سال قبل را نذر اربعین به هلال احمر کمک کنند و به بیماران خاص و کرونایی تقدیم کنیم.

وی افزود: بسته ها تبدیل بن شد و به بیماران صعب العلاج کرونایی تحویل دادیم و همراهی خوبی اتفاق افتاد، علاوه بر بحث ویزیت رایگان، مشارکت فوق العاده در بحث کمک به بیماران و خانواده های مستمند آسیب دیده از قبیل مشارکت در تهیه لوازم منزل، جهیزیه، سبدهای معیشتی، ویزای معنوی اربعین با کمک خیرین اتفاق افتاد.

دکتر فضلی زاده گفت: تهیه تجهیزات پزشکی از قبیل ونتیلاتور، مانیتور، اکسیژن ساز و ساکشن برای یک بیمار در حالت کما هست که به ارزش بیش از ۳۰ میلیون تومان در حال انجام است و تا چند روز دیگر در اختیار این بیمار قرار می گیرد.

وی بیان کرد: تا وقتی توان داریم در خدمت مردم هستیم و از کمک حمایتی و مالی و پزشکی دریغ نمی‌کنیم، هلال احمر محدودیت زمان و مکان ندارد و برای من سقفی تعیین نشده است و تا وقتی توان دارم در خدمت هستم.

این متخصص خیر و داوطلب فعال در هلال احمر افزود: در اردوهای جهادی آنهایی که توان مالی ندارند و به کمک شان می رویم به نظرم ارزش بیشتری دارد و باید با آنها مهربان تر باشیم و بهترین دعای خیر در حق خودم این است که می گویند، امیدوارم خداوند عاقبت ما را به خیر کند و این بهترین دعا بوده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از این فعالیت‌ها به صورت گروهی است و شبکه ای از دوستان کمک می کنند و باید به دمی یا درمی یا قلمی کمک کرد، با یک دعوت همراهی خیرین را در همه سطوح داریم و فقط خدمات پزشکی نیست.

دکتر فضلی زاده تصریح کرد: بهترین خاطرات من در کاروان سلامت هلال احمر اعزامی به سیستان و بلوچستان مربوط به سفر اخیر و کمک به انسان‌های محروم این منطقه است، همچنین از دیگر خاطرات بیاد ماندنی ام، در سفر حج وقتی به سالمندان و مردم کمک می کنیم و نگرانی عده ای بابت بیماری در برگزاری مناسک حج رفع می شود و دعای خیرشان همراه ما هست برای من بسیار لذت بخش می باشد.

وی اظهار داشت: نیازمندانی در سفرها و ماموریت ها بودند که به کمک نیاز دارند و اگر دوباره ماموریتی باشد حضور پیدا می کنیم، دعوت به این نوع همکاری، دعوت به حق است، هر یک از پزشکان می توانند با توجه به تخصص و توانمندی کمک کنند بیایند و در کنار ما باشند.

این خیر و داوطلب گفت: واقعا دعوت هلال احمر دعوت به خیر است و توصیه می کنیم هر اندازه می‌تواند از نظر قدم و مال و قلم برای نیازمندان کاری کنند، هلال احمر از مطمئن ترین جاهایی است که خدمات را به دست نیازمندان واقعی می رساند و تیم های مدیریتی خوبی دارد و انتظار می رود هر قدر اندازه توان خودش کمک کند در حد وسعش کمک کنند.

وی افزود: پیشنهاد داریم عموم مردم و خیرین، اگر برای اردوها معرفی کنیم مشارکت داشته باشند و هر کس به وسع خود می‌تواند کمک کند و از نظر توان بدنی و علم و دانش و فنی هر کس گوشه کار را می گیرد و یا با کمک مالی همراهی کند.

وی در خصوص ویژگی های داوطلبان بیان کرد: داوطلب ویژگی های زیادی باید داشته باشد و باید دارای تفکر انسان دوستانه باشد و به همه خدمت کند آن گاه با چنین تفکری، داوطلب هلال احمر محسوب می شود.

دکتر فضلی زاده تصریح کرد: از خدا می خواهم توفیق بیشتری بدهد و از مردم نیز می خواهم هلال احمر را یاری و به لحاظ معنوی و مادی همراهی کنند، عمده کار هلال احمر کمک های مردمی و داوطلبانه است.

ریحانه خلج_ خبرنگار داوطلب

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *