باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401
داوطلب فعال جمعیت هلال احمر قم:

به داوطلبان و تلاش آن‌ها در عرصه خدمت، نگاه ویژه‌ای شود/آرامش خانواده ام را مدیون دعای مددجویان هستم

زینب صولتی یکی از فعالان هلال احمر قم و یکی از مبتکران طرح تجهیزات امانی ویژه بیماران گفت: به داوطلبان و تلاش آن‌ها در عرصه خدمت، از سوی مسئولان نگاه ویژه‌ای شود. وسعت کار داوطلبی این بانوی داوطلب در حوزه های کاروان های سلامت، جذب منابع خیری در امور حمایتی، پروژه های داوطلبی و تأمین سبدهای معیشتی برای طرح هایی همچون همای رحمت، فرشتگان رحمت، قربانی، ارمغان مهر و... ما را برآن داشت تا با وی گفتگو کنیم.

 زینب صولتی با معرفی خود اظهار داشت: بنده متولد سال ۱۳۵۳ در شهر نجف و متاهل و دارای یک فرزند هستم و از همان سالی که جنگ آغاز شد، وارد ایران شدم.

وی تصریح کرد: علاقه بسیاری به کمک به دیگران دارم و از این رو به فعالیت در هلال احمر بسیار علاقه مند هستم ضمن اینکه خانواده من مشوق کارهای من در هلال احمر هستند.

صولتی بیان کرد: از سال ۱۳۸۳ از طریق یکی از دوستانم به صورت داوطلبانه در حاشیه یک نمایشگاه خیریه وارد هلال احمر شدم؛ البته قبل از اینکه وارد سازمان هلال احمر شوم به کارهای هنری در زمینه سوزن زنی گلسازی و کارهای سنتی مشغول بودم.
وی خاطرنشان کرد: در هلال احمر کارهای هنری را به صورت داوطلبانه به جوانان آموزش می‌دادم و در زمینه گل سازی دوره های مقدماتی و پیشرفته را آموزش می دادم.

این فعال و داوطلب هلال احمر اظهار داشت: در نمایشگاه هایی که جمعیت هلال احمر برگزار می کرد محصولاتی که خودم درست می کردم به فروش می رساندم و هزینه اش را صرف امور خیریه می‌کردم.

وی افزود: گاهی اوقات بیشتر وقتم را برای سر زدن به خانه ی سالمندان و کارهای خیر می گذرانم و در این زمینه نیز خدماتی را انجام می دهم.

صولتی عنوان کرد: فعالیت های اینجانب بیشتر در تجهیزات پزشکی امانی است، زمانی که ما عضو هلال احمر شدیم یک خانم مقداری  وسایل پزشکی از جمله ویلچر، واکر، تشک مواج  به هلال احمر آورد که می خواست به فروش برساند.

وی گفت: یادم می‌آید همین جا اولین جرقه طرح به ذهنم رسید و وسایل را از آن خانم خریداری کردم که در هلال احمر باشد و به صورت امانی به افراد نیازمند بدهیم.

این فعال و داوطلب هلال احمر بیان کرد: هدف و نیت من این بود که افراد نیازمند در کنار خانواده خودشان احساس رفاه داشته باشند و بتوانند از این وسایل به خوبی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: بیماری که راغب نیست در بیمارستان بستری شود یا هزینه‌اش را ندارد ما این وسایل را به صورت امانت به آنها می‌دهیم تا بتواند در منزل از این تجهیزات استفاده کند و روند درمان را بگذراند.

صولتی ادامه داد: مسئولان وقت با این طرح ترغیب شدند و این طرح را به  سازمان هلال احمر فرستادند و این طرح را تایید شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر این طرح در تمام کشور از سال ۱۳۸۵ تجهیزات پزشکی راه اندازی شده است و مردم خیلی از این طرح استقبال کردند و با این کار دعاهای خیر مردم عزیزمان شامل حال من می شود و از این بابت خوشحال هستم.

این فعال و داوطلب هلال احمر عنوان کرد: در بانک تجهیزات پزشکی امانی افرادی که وقت دارند به صورت داوطلبانه برای مردمی که نیازمند و بیمار هستند فعالیت می کنند و وسایل پزشکی را تحویل می‌دهند که بسیار کار با ارزشی است.

وی در خصوص نحوه فعالیت و اجرای این طرح اظهار داشت: تحویل به اینگونه است که متقاضیان یک فرم را پر می کنند و شناسنامه یا کارت ملی را تحویل می‌دهند و وسیله را به مدت یک ماه یا بیشتر امانت می‌گیرند .

خانم صولتی گفت: در حال حاضر در بانک تجهیزات پزشکی تخت ویلچر، کپسول اکسیژن، واکر، دستگاه های اکسیژن ساز، فتوتراپی، عصا، ساکشن و ... موجود است و متقاضیان می توانند این تجهیزات را به صورت امانت در مدت مشخصی دریافت کنند.

وی افزود: در کنار خدمت در بخش تجهیزات پزشکی امانی داوطلبان تلاس دارم کارهای خیری انجام بدهم و پول های  خیرینی که به دستم می‌رسد را ضمن برنامه‌ریزی هدفمند، به صورت سبد کالا و بسته های طعام و غذا به افراد نیازمند می‌دهیم و به مناسبت های مختلف برای بچه های ایتام و بدسرپرست هدیه تهیه می کنیم.

این فعال و داوطلب هلال احمر که با توجه به فعالیت های ارزنده خود در هلال احمر در چند مرحله به صورت استانی و کشوری مورد تقدیر قرار گرفته  است، بیان کرد: من آرامش خانواده ام را مدیون دعای مددجویان هستم و افتخار می کنم در این راه قدم برمی دارم، وقتی خوشحالی آنها را می بینم و دعایی که پشت سر من است خوشحال می شوم و از همین ها  نیرو می گیرم.

وی خاطرنشان کرد: آرزو دارم که در این حوزه یک کاری انجام شود که این فعالیت همیشه برقرار باشد و پیشرفت کند که بتواند به مردم بیشتری خدمات ارائه دهد و در این شرایط مشکل و گرفتاری‌های مردم را بهتر رفع کنیم.

 صولتی عنوان کرد: باید کاری کنیم که این مجموعه محل امنی برای نیازمندانجمعیت هلال احمر باشد البته باید یک فضای بزرگتری تهیه شود و تجهیزات پزشکی در آن قرار بگیرد و خدمات را توسعه دهیم.

وی اظهار داشت: باید تلاش کرد برای افراد نیازمند کار آفرینی ایجاد شود و یک هنر و مهارتی را به خوبی یاد بگیرند و درآمد زایی کنند، در این باره به حمایت خیرین و مردم نیاز است.

این فعال و داوطلب هلال احمر تصریح کرد: من هیچ وقت از فعالیت و کار و خدمت به مردم خسته نمی‌شوم، وقتی نیازمندی به جمعیت هلال احمر مراجعه می کند، سعی می کنیم چهره شاد داشته باشیم تا بهتر بتوانیم به آنها خدمت کنیم.

وی گفت: هر کاری که بتوانیم از لحاظ روحی و جسمی  انجام دهیم دریغ نمی کنیم تا بتوانیم انرژی منفی و استرس بیماری را از آنها خارج کنیم و به آن ها امید بدهیم.

 صولتی در مورد اهمیت صلح نیز افزود: مهربانی و کمک مردم نسبت به یکدیگر، زمینه ساز صلح می‌شود، مردم اگر با همدیگر مهربان باشند و به یکدیگر کمک کنند صلح نیز به وجود می می‌آید.

وی با اشاره به یکی از خاطراتش عنوان کرد: خاطره ای که برای من خیلی خوب و به یاد ماندنی است این بود که  طرح من در تجهیزات پزشکی پذیرفته شد و در حال حاضر ادامه دارد و دوست دارم این طرح ماندگار باشد.

این فعال و داوطلب هلال احمر بیان کرد: به نظرم باید به داوطلبان و تلاش آن‌ها در عرصه خدمت، از سوی مسئولان نگاه ویژه‌ای شود، اگر من به جای رئیس جمعیت هلال احمر بودم به داوطلبان نگاه ویژه‌ای می‌کردم و ظرفیت ها را به خوبی می شناختم.

وی خاطرنشان کرد: داوطلبان همواره پشتیبان هلال احمر هستند و هیچ هزینه‌ای برای خدماتی که انجام می‌دهند دریافت نمی کنند‌ و همیشه آماده ایثار هستند و باید حمایت شوند.

صولتی گفت: من دوست دارم افرادی که به صورت داوطلب در هلال احمر فعالیت می کنند از آنها به عنوان یک کارآفرین استفاده کنم  و این ظرفیت را گسترش دهم.

وی در مورد ویژگی های یک داوطلب افزود: این است که دوست دارد به دیگران کمک کند و عاشق خدمت و کمک کردن باشد و در این راه سختی ها را تحمل کند.

وی بیان کرد: در پایان از همه افرادی که به من کمک کردند که در این پروژه پیشرفت کنم کمال تشکر را دارم و برای همه این عزیزان آرزوی موفقیت دارم.

 

ریحانه خلج _ خبرنگار داوطلب

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *