باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

گفت‌وگو// پهباد نجاتگر بازوی امدادگران در عملیات های امدادونجات جمعیت هلال احمر

ایده ابداع پهباد نجاتگر هفت سال پیش توسط یکی از اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی ارائه شد و اکنون با حمایت های بی دریغ معاونت امدادونجات جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی در اسفندماه ۹۹ فعال شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر از آذربایجان شرقی؛ مهدی شجاع آفرین نجاتگر داوطلب جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران بیان کرد: رویداد پهباد نجاتگر با هدف کمک رسانی در ماموریت های امدادونجات؛ هفت سال پیش ایده پردازی شد و اکنون با حمایت های معاونت امدادونجات استان و رایزنی با مسئولین استانی و کشوری در اسفندماه 99 فعال شد.

شجاع آفرین در این گفتگو با اشاره به فراگیری دوره آموزشی اپراتوری پهبادها در راستای نحوه کنترل و هدایت پهباد گفت: این پهباد نجاتگر (زنده یاب) توانایی پرواز در مناطق صعب العبور را دارد که می توان در مواقع اضطراری و با کنترل از راه دور، به عنوان نیروی کمکی و بازوی بسیار مهم در عملیات امدادونجات در کنار نجاتگران تلقی کرد.

او با اشاره به دیگر قابلیت های این پهباد ادامه می دهد: نصب سنسورها و دوربین های مختلف که در پیمودن مسیر و انجام دستورات بازوی بسیار مهمی برای امدادگران در حوادث است و اپراتور پهباد می تواند یک تصویر از دوربین و سنسور حرارتی با قابلیت دید در شب و مکان های صعب العبور دریافت کند و با ضبط اطلاعات کامل از شرایط و موقعیت مصدوم، توسط اپراتور تصمیم گیری می کند.

وی با اشاره به نحوه تغذیه و شارژ این پهباد که هر ۴۵ دقیقه باید باتری های آن شارژ شود، می گوید: از ویژگی های مهم این پهباد درجات آزادی بسیار آن است که به راحتی بازوهای آن قابل حرکت و انعطاف پذیری خوبی دارد که مچ این پهباد نیز بسیار خوب طراحی شده و به گونه ای که می تواند در زوایای مختلف حرکت کند.

شجاع آفرین می گوید: پهباد نجاتگر می تواند تا زمان رسیدن نیروهای امدادی به مصدوم، بسته های حیاتی اولیه مثل بطری آب، بسته بندی مواد غذایی و داروهای خیلی ضروری و حیاتی که وزن یک کیلو و کمتر از آن را دارد حمل کرده و به مصدوم برساند.

وی در خصوص نحوه عملکرد این پهباد نجاتگر گفت: بعد از وارد شدن پهباد به محل حادثه می تواند نقشه محل را با کمک سنسورهای پیشرفته تهیه کند و با تشخیص محل دقیق مصدوم به امدادگران برای دستیابی به فرد حادثه دیده در صحنه حادثه کمک می کند.

او ادامه داد: حرکت پهباد توسط سنسورهایی به نام انکودر قابل ارزیابی و توسط فیدبک هایی که از این سنسورها دریافت می شود و با ترکیب اطلاعات شتاب سنجی که در داخل سنسور ژیرسکوپ قرار دارد، حرکت پهباد و میزان آن نیز مشخص و تاثیر در جا چرخیدن چرخ های پهباد به این ترتیب حذف می شود.

برایمان بگویید پهباد نجاتگر چگونه موجود زنده مانند انسان را در محیط تشخیص می دهد؟ ناجی تفاوت بین یک جسد را از فرد زنده چگونه تشخیص می دهد؟ این پهباد توسط سنسورهایی از قبیل حسگرهای دما، گاز دی اکسید کربن و دوربین های دید در شب محیط را پردازش کرده و محل قرار گرفتن مصدوم را در محیط جغرافیایی اش جهت مشاهده اپراتور نمایش می دهد.

کلام آخر:

امید است در سایر استان های کشور استفاده از فناوری های روز از جمله پهپاد نجاتگر برای مدیریت بحران، عملیات های امدادو نجات با هدف پیشگیری از افزایش آسیب های جانی و مالی در دستور کار مسئولین مربوطه قرار گیرد.

 

گزارش- ناصرغلامی هوجقان خبرنگار باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *