باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

گفت‌وگو//عشق به تسکین آلام دردمندان؛ روایت ۳ خواهر و برادر گلستانی از حضور در جمعیت هلال احمر

به مناسبت فرا رسیدن هفته هلال احمر به سراغ خانواده ای رفتیم که ۳ جوان برومندش عضو جمعیت هلال احمر استان گلستان هستند و عشق خدمت به همنوع و تسکین آلام نیازمندان را علت ماندگاری خود در این نهاد می دانند. علی، سمیه و سمانه خدمتگزار سه خواهر و برادری هستند که در بخش های مختلف جمعیت هلال احمر به فعالیت مشغول هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران هلال احمر گلستان، روز “هشتم می” سال میلادی مصادف با “هجدهم اردیبهشت”، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نامیده شده و در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود.
به مناسبت فرا رسیدن هفته هلال احمر به سراغ خانواده ای رفتیم که ۳ جوان برومندش عضو جمعیت هلال احمر استان گلستان هستند و عشق خدمت به همنوع و  تسکین آلام نیازمندان را علت ماندگاری خود در این نهاد می دانند. علی، سمیه و سمانه خدمتگزار سه خواهر و برادری هستند که دربخش های مختلف جمعیت هلال احمر به فعالیت مشغول هستند.
علی ۲۴ ساله نخستین فردی است که از خانواده اش وارد هلال احمر شده است، او مدرک کارشناس پرستاری دارد و در این باره گفت: اولین بار از طریق کلاس های کمک اولیه با جمعیت آشنا شدم و فعالیت خودم را در سن ۱۸ سالگی از کانون جوانان شروع کردم و بعد وارد کانون  دانشجویی شدم. 
خدمتگزار افزود: کار در هلال احمر باعث می شود هیجان فوق العاده ای را در کنار حس نوع دوستی تجربه کنیم و دایره مهارت ها یمان (فیزیکی-علمی) افزایش پیدا کند. 
او افزود: شغل من بیمارستانی است یعنی مریض تحویل داده می شود و اقدامات درمانی برای او انجام می شود ولی در هلال احمر اقدامات پیش بیمارستانی روی بیمار انجام می شود، من دوست داشتم هر دو را یاد بگیریم واین امر در هلال احمر برایم میسر شد. 
علی خدمتگزار گفت: کار در پایگاه های امداد و نجات هلال احمر خیلی لذت بخش است و زمانی لذت بخش تر می شود که موجب تسکین آلام کسی می شویم و نجات جان یک انسان را از نزدیک لمس می کنیم.
او در رابطه با جوانانی که قصد دارند وارد جمعیت هلال احمر شوند، گفت: پیشنهاد می کنم این افراد ابتدا دوره های کمک های اولیه را بگذرانند و بعد وارد بخش جوانان شوند و شروع به مهارت آموزی کنند چرا که نه حادثه خبر می کند و نه در زمان حادثه فرصت آموزش وجود دارد. 
سمیه دومین عضو خانواده خدمتگزار هاست که بعد از برادرش وارد جمعیت هلال احمر شده است، او در حال حاضر دانشجوی رشته روانشناسی و دبیر کانون هلال احمر دانشگاه آزاد گرگان است. 
سمیه خدمتگزار همچنین دبیر مجمع کانون های سازمان جوانان  هلال احمر شهرستان گرگان و عضو مجمع و مسئول کمیته اجرایی جذب، سازمان دهی و نگهداری جوانان مجمع کانون های سازمان جوانان و روابط عمومی این مجمع هم در استان گلستان هست. 
او در رابطه با علت ورودش به جمعیت هلال احمر گفت: یکی از چیزهایی که باعث شد به سمت هلال احمر جذب شوم انگیزه درونی و حس نوع دوستی بود که در وجود هر انسانی قرار دارد، زمانی که می دیدم خیلی از اعضای هلال احمر بدون چشمداشتی بهترین لحظه های عمر خود را در حال کمک رسانی هستند این موضوع انگیزه ای شد تا بیشتر فعالیت کنم.
سمیه خدمتگزار می گوید یکی از دلایلی که موجب شده او در جمعیت هلال احمر ماندگار شود حوادث مربوط به سیل سال ۹۸ است.
خدمتگزار ادامه داد: یکی بزرگترین درس هایی که گرفتم، درس صبوری بود، چراکه خانواده های ترکمن در مقابله با حادثه سیل صبر زیادی از خود نشان می دادند و گلایه ای نداشتند.
سمیه خدمتگزار ادامه داد: اینکه مردم حادثه دیده حس خوبی نسبت به هلال احمر داشتند برای من بیشترین ارزش را داشت و اینکه می دیدم داوطلبان هلال احمر بهترین لحظات زندگی مثل سال تحویل را به جای اینکه در کنار خانواده باشند آنجا بودند برایم بسیار ارزشمند بود. 
او گفت: من در جریان امدادرسانی به سیل زدگان واژه انسانیت را لمس کردم، چه بسیار جوانان داوطلبی که لباس و پالتوی خود را به کودکان سیل زده ترکمن می بخشیدند یا امدادگرانی که سهمیه صبحانه ی شان را به کودکان می دادند، همه این ها باعث شد برای بودن در هلال احمر مصمم تر شوم. 
سمیه خدمتگزار گفت: بودن در هلال احمر سختی های زیادی دارد اما لذت هایی هم دارد که در ذهن ماندگار می شود. 
او ادامه داد: توصیه من به جوانانی که قصد ورو به هلال احمر را دارند این است که بودن در جمعیت هلال احمر شاید به لحاظ مادی منفعتی نداشته باشد اما از لحاظ بعد معنوی موجب رشد انسان ها می شود.
سمانه سومین فرد خانواده خدمتگزار هاست که به جمعیت هلال احمر پیوسته است، او می گوید هر زمان که حادثه ای رخ می داد و می دیدم برادرم چطور با سرعت لباس پوشیده به محل حادثه اعزام می شود، به اهمیت کار هلال احمر پی بردم. 
سمانه خدمتگزار ادامه داد: کار در جمعیت هلال احمر موجب تقویت هوش معنوی در انسان ها می شود و باعث می شود از بعد معنوی احساس رضایت خاطر کنی و این حس فوق العاده ای است. 
او گفت: هر فردی که وارد جمعیت هلال احمر می شود عرقی به این مجموعه پیدا می کند و حس نوع دوستی و کمک به هم نوع باعث می شود در هلال احمر ماندگار شود. 
سمانه خدمتگزار افزود: برگزاری جشنواره ها و یا دوره های آموزشی مختلف در جمعیت هلال احمر موجب به چالش کشیدن توانمندی های اعضا می شود و افراد می توانند توانمندی های خود را کشف کنند. 
او ادامه داد: شاید حضور در هلال احمر منفعت مالی نداشته باشد اما افراد به راحتی می توانند با کمی تلاش در حوزه های مختلف توانمند شوند و استعدادهای خود را شکوفا کنند.
علی، سمیه و سمانه خدمتگزار تنها سه جوان از جمعیت چند هزار نفری جوانان عضو خانواده بزرگ هلال احمر هستند، جوانانی که بودنشان تضمینی برای ادامه راه جمعیت هلال احمر  در راستای اقدامات بشر دوستانه و تسکین آلام حادثه دیدگان است. 
 مونا محمد قاسمی - عضو باشگاه خبرنگاران هلال احمر گلستان
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *