باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

گفتگو//جوانان هلال احمر پیشتازان در عرصه مبارزه و کنترل ویروس کرونا

از فعالیت این کانون در سال 99 می توان به حضور فعال اعضا در طرح ملی نذر سلامت، طرح ملی آمران سلامت، طرح ملی ناظران سلامت و طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی (کمیته نظارت) / ناظران سلامت اعضا و جوانانی که میخوان با جمعیت هلال احمر فعالیت کنند در قالب تیم های مختلف سازماندهی می شوند و همرا با شبکه بهداشت و سپاه کار نظارت انجام می دهند.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

 خلیل حسین فر متولد 6/5/71، دبیر کانون جوانان شاخه آزاد برادران شهرستان ایلام، اشکان کاکایی نائیب دبیر کانون جوانان شاخه آزاد برادران و متولد 29 شهریور1377 هستند و عضو سوم به نام علی محمودی متولد 10/4/76 هستند.

از انگیزه ورودتان به جمعیت هلال احمر بگوئید واینکه چه سالی عضو جمعیت هلال احمر شدید و اینکه چگونه با هلال احمر آشنا شدید؟ 

حسین فر در جواب این سوال بیان کرد در مهر ماه 1393 به واسطه فعالیت فعال کانون دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام برام جذب بود و دوست داشتم که در فعالیت های داوطلبانه، بشر دوستانه و البته کلاس کمک های اولیه که در دانشگاه برگزار شده بود شرکت کردم و عضو کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد واحد ایلام شدم.

در ادامه اشکان کاکایی به طرح این سوال پاسخ میدهد که در تیر ماه 1393 بوده که از طریق یکی از دوستانم که عضو کانون جوانان هلال احمر شده بود منم علاقه مند شدم که در سازمان جوانان هلال احمر به عنوان یک سازمان داوطلبانه و عام المنفعه عضو بشم و خداروشکر خیلی خوشالم که عضو این سازمان بشردوست هستم.

و محمودی تعریف می کنند که 1387 در شاخه دانش آموزی وارد حوزه هلال احمر شدم و در سال 1395 در ادامه فعالیت وارد کانون شاخه آزاد برادران شدم.

به نظر شما جوانان جمعیت هلال احمر چه ویژگی دارند؟

بنظر من تمام جوانان و نوجوانانی که از ابتدا وارد جمعیت هلال احمر می شوند پر از شور و شوق هستند و پرانرژی و ایده های نو و ابتکار های جدید و با یک هدف مشترک کمک به هم نوعان و خدمت رسانی و جان مردم می باشند.

فعالیت های شاخص کانون شما در بحث ویروس کرونا و آموزش های که انجام شد را بیان کنید؟

دبیر کانون شاخه آزاد خلیل حسین فر در جواب این سوال افزود: این ویروس که در ماه های پایانی سال 98 به صورت جدی شروع و انتشار پبدا کرد مشکلات زیادی برای عموم مردم به وجود آورد ولی از اونجای که جمعیت هلال احمر یکی از اهداف و اصولش خدمات بشر دوستانه و تسکین آلام بشری است به همین خاطر کانون جوانان به این امر مهم لبیک گفتند و دوشادوش تمامی نهاد ها به فعالیت خود در زمینه پیشگری و آموزش کرونا انجام دادند.

حسین فر گفت هر ساله سازمان جوانان هلال احمر در ایام نوروز طرح خدمات مسافرین نوروزی را در سراسر کشور اجرا می کند که امسال با وجود شرایط موجود کشور و انتشار ویروس کرونا تمامی شهر کشور به وضعیت قرمز درآمده به همین خاطرکانون جوانان برادران شهرستان ایلام در ورودی و خروجی شهر انجام به تست تب سنجی و غربالگری مسافرین کردند.

و این برنامه ادامه پیدا کرد که با وجود عدم تجمع و پایین آمدن فعالیت در شهر اعضا کانون تصمیم گرفتیم که آموزش ها متوقف نکنیم و این آموزش به صورت مجازی برای تمام اعضاء برگزار کردیم.

دبیر کانون شاخه آزاد برادران در ادامه این مصاحبه با بیان این که تمامی اعضا این شهرستان در کلاس های آنلاین شرکت کردند بیان کرد، هر آموزش و کلاسی که از طرف معاونت آموزش همگانی کشور به استان ها ابلاغ می شد اعضا کانون در تمامی این آموزش ها شرکت کردند.

از فعالیت این کانون در سال 99 می توان به حضور فعال اعضا در طرح ملی نذر سلامت، طرح ملی آمران سلامت، طرح ملی ناظران سلامت و طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی (کمیته نظارت)/ ناظران سلامت اعضا و جوانانی که میخوان با جمعیت هلال احمر فعالیت کنند در قالب تیم های مختلف سازماندهی می شوند و همرا با شبکه بهداشت و سپاه کار نظارت انجام می دهند.

مهم ترین برنامه های شاخص کانون جوانان برادران در بحث ویروس کرونا که در فضای مجازی انجام شد را نام ببرید؟

از آغاز سال 99 با توجه به فراگیری ویروس کرونا مجموعه از اقدامات انجام گرفته به شرح ذیل هست: غربالگری و تب سنجی در ورودی شهر ایلام و ترمینال مسافربری شهر ایلام، غربالگری ادارات شهرستان ایلام از فرمانداری و ادارات تابع، طراحی و نشر پوستر های بشردوستانه با موضوع پیشگیری از کرونا، اطلاع رسانی و شرکت حداکثر از آموزش های مجازی مشترک جوانان جمعیت هلال احمر کشور و سازمان نظام پزشکی، تهیه و توزیع نان برای مردم شهر ایلام، تهیه و توزیع  بسته های بهداشتی اعم از ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده، برگزاری کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، نفر برگزاری ایستگاه غربالگری به مناسبت روز جهانی احیا قلبی و ریوی

 

چه نهادهای به صورت مستمر با کانون جوانان در ایام فعالیت در زمینه بحث کرونا همکاری داشتند، بفرمائید؟

کار در جوانان هلال احمر کاری هست که باید با مشارکت ارگان ها انجام پذیر و مکانی که کانون جوانان با این اداره همکاری مستمر دارد اداره ورزش و جوانان شهرستان و استان ایلام، مشارکت با NGO آواگستر آلامتو و NGO سمن سرای سلامت، همکاری مستمر با هیئت سطح شهرستان ایلام و اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ایلام به عنوان حامی در بحث پک های بهداشتی و غذای کمک کار بودند.

 

صحبت پایانی
 آرزوی موفقیت و بهروزی برای تمامی کسانی که در تسکین آلام بشری گام بر می دارند دارم.  

 

 فرشاد توکلی – دبیر باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر استان ایلام

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *