باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

ضرورت افزایش حمایت های بشردوستانه از مردم افغانستان در رفع نیازهای فوری و بلندمدت

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که به تازگی از سفر به افغانستان بازگشته از جامعه بین المللی خواست شرایطی را خارج از فعالیت های بشردوستانه برای کمک به افغانستان در راه اندازی دوباره اقتصاد خود ایجاد کند.

 به گزارش کمیته بین المللی صلیب سرخ از ژنو، کمیته بین المللی صلیب سرخ با اشاره به همزمانی 40 سال مخاصمه با خشکسالی و همه گیری کووید 19 از جامعه بین المللی می خواهد تا مردم افغانستان را در مرکز بحث و گفت وگوهای خود قرار دهند.

پیتر مائورر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که به تازگی از سفر چهار روزه خود به افغانستان (14 تا 17 شهریور 1400) که طی آن از کابل به لشکرگاه و قندهار سفر کرده بود، بازگشته است، گفت: «این جنگ 40 ساله نیازهای عظیمی را بویژه برای جمعیت غیرنظامی ایجاد کرده است. اکنون زمان سرمایه گذاری بیشتر و حمایت بیشتر از مردم افغانستان در نیازهای فوری و بلندمدت آنها است.»

بازدید از تنها یک مرکز درمانی تحت حمایت کمیته بین ­المللی صلیب سرخ، بیمارستان منطقه ای میرویس در قندهار، نمایانگر این نیازها است. هزاران نفر در مبارزات در طول تابستان زخمی شدند.

 بیش از 41000 نفر که بر اثر جنگ زخمی شدند در ماه های ژوئن تا اوت در مراکز تحت حمایت کمیته بین­المللی صلیب سرخ تحت درمان قرار گرفتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است.

در عین حال، بیمارستان هایی مانند میرویس همچنان شاهد مراجعه مداوم کودکان و بزرگسالانی هستند که بر اثر مین زخمی شده­اند. کودکانی که باید بیرون از خانه در حال بازی با دوستان خود باشند، یا در مدرسه در حال یاد گیری درس، به دلیل صدماتی که ممکن است مادام العمر بر آنها تأثیر گذارد تحت درمان هستند.

همینطور بزرگسالان - نان آوران خانواده - که اکنون نمی توانند خانواده خود را تأمین کنند. اینها داستان­هایی است که ما در سراسر افغانستان می­بینیم.

پیتر مائورر گفت: «خانواده ها مستقیماً در معرض جن گ­افروزی قرار گرفته ­اند. خانواده ­ها از هم جدا شده­ اند. من هیچ کارمند محلی را ندیدم که که در میان اقوامش کسی که کشته، یا معلول، یا مجروح شده ­است وجود نداشته باشد.»

سازمان ملل متحد تخمین می­زند که 18 میلیون افغانستانی، یعنی تقریبا نیمی از جمعیت این کشور، به حمایت بشردوستانه نیاز دارند. به نقل از وزارت اقتصاد افغانستان، نود درصد از افغانستانی­ ها با درآمد کمتر از 2 دلار در روز زندگی می کنند و حدود 11 میلیون نفر با ناامنی غذایی شدید روبرو هستند.

 کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنان به ارائه کمک های غیرمغرضانه به همه کسانی که اکنون و در آینده به آن نیاز دارند متعهد می­ ماند، گرچه کمک­ های بشردوستانه یک راه حل طولانی مدت پایدار برای هیچ کشور نیست.

آقای مائور گفت: «جامعه بین الملل مطمئناً می­تواند از کنشگرانی مانند کمیته بین ­المللی صلیب سرخ و نهضت [صلیب سرخ و هلال احمر] حمایت کند، اما جامعه بین الملل همچنین می­تواند شرایطی را خارج از فعالیت­ های بشردوستانه برای کمک به افغانستان در راه ­اندازی دوباره اقتصاد خود ایجاد کند.»

کمیته بین المللی صلیب سرخ از سال 1987 در افغانستان حضور داشته و از آن زمان به کار خود ادامه داده­است. تیم­های آن در سراسر این کشور به همراه شریک مان جمعیت هلال احمر افغانستان به فعالیت عملیاتی خود ادامه می­دهند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *