باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

امدادگری عشقی که حرفه شد/ شغل امدادگری هلال احمر بهترین گزینه برای من

هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با بکارگیری نیروهای متعهد و تربیت انسانهای فداکار و ایثارگر می کوشد که سفیر صلح و دوستی و فرشته نجات مصدومین و گرفتارانی باشد که در شرایط دشوار و ناگوار زندگی در چنگال حوادث گرفتار می شوند.

مهدی فرامرزی ،متولد ماه مهر ۱۳۷۴، ساکن تبریز، نجاتگر دوم و دانشجوی رشته فقه و مبانی دانشگاه پیام نور مرکز تبریز و عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شهرستان تبریز و دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه پیام نور مرکز تبریز و  دبیر مجمع کانون های فرهنگی هنری دانشگاه پیام نور مرکز تبریز است.او مدیر مسئول نشریه هلال دانشجویی نور و همچنین مسئول دبیرخانه کانون های دانشجویی هلال احمر دانشگاه پیام نور کشور است.


نحوه آشنایی و ورود شما به هلال احمر؟

علاقه به یاری دیگران از دیرباز از علایق من بود. در زلزله اهر هریس ورزقان که از طریق اخبار و فضای مجازی مجموعه فعالیت های هلال احمر را مشاهده کردم، فهمیدم بهترین گزینه برای من، فعالیت در هلال احمر است. در آن زمان محصل بودم و فرصتی برای فعالیت در این مجموعه نداشتم و از اواخر سال ۹۵ برای عضویت در خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر نام نویسی کردم و از اوایل سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده و در دوره های آموزشی هلال احمر شرکت کردم.


 در هلال احمر چه می کنید؟
من علاقه شدیدی به کارهای هلال احمر دارم.  ارائه آموزش به مردم از علایقی است که آن را دنبال می کنم تا شعار هلال احمر که هر خانواده یک امدادگر محقق شده و حداقل در هر خانواده یک نفر به اقدامات اولیه در شرایط بحران تسلط داشته باشد.
و فعالیت های فرهنگی امدادی و عملیاتی هر کدام در مواقع خودشون انجام میدم و اکثرا با این شرایط به وجود اماده در اختیار هلال احمر هستم که هر کاری باشه انجام بدم

با این همه مشغله و بعد از این همه سال خسته نشده اید؟
 اگر علاقه ای به کار داشته باشیم؛ خستگی در این کار معنا ندارد. وقتی به مردم کمک می کنیم و آنها با تشکر به ما قدرت بیشتر و انگیزه ادامه فعالیت می دهند. و این باعث می شود با تلاش و تداوم فعالیت ها را بیشتر دنبال کنم.


 از فعالیت در کانون دانشجویی هلال دانشگاه پیام نور بگویید؟
من از وقتی که وارد دانشگاه پیام نور تبریز شدم. در بین دانشجو ها از ضرورت های کلاس های هلال احمر گفتم و دانشجویان علاقمند را در قالب کانون جذب کردیم و فعالیت های فرهنگی، امدادی و آموزشی را در این کانون دنبال می کنیم. فعالیت های فرهنگی ما برنامه های خیریه، استقبال از اعضای ورودی جدید دانشگاه، شرکت در جشنواره ها و برپایی نمایشگاه و غرفه برای معرفی هلال احمر است و فعالیت های امدادی از قبیل امدادرسانی به مصدومین دانشگاه توسط افراد آموزش دیده و مجرب کانون و...
فعالیت های آموزشی هم از برگزاری کلاس های کمک های اولیه به صورت حضوری و کلاس های پایه داوطلبی به صورت نیمه حضوری در دانشگاه تا برگزاری کارگاه های تخصصی در موضوعات اعتیاد، روانشناسی و… است که در اجرای آن با استقبال دانشجویان مواجه بودیم.

چه مقام هایی در کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه پیام نور کسب کرده اید به اختصار توضیح دهید؟
خوشبختانه در این مورد کارنامه درخشان داریم و افتخار می کنیم که نام شهرستان و استان  را در سطح کشور مطرح کردیم. در طول این مدت، مقام اول کشوری جشنواره نشریات دانشجویی پیام نوردر بخش آثار برتر سال ۱۳۹۷، مقام دوم کشوری جشنواره نشریات دانشجویی پیام نور در بخش آثار برتر در سال ۱۳۹۸ و مقام سوم صلح کشوری در مسابقات رفاقت مهر جمعیت هلال احمر در سال ۹۷، همچنین مقام اول کشوری در جشنواره جهادگران سلامت دانشگاه پیام نور در سال گذشته را کسب کردیم.

همچنین می توان کسب مقام برتر کشوری در جشنواره نشریات دانشجویی پیام نور در بخش آثار برتر در سال ۹۹ و مقام اول استانی مسابقات رفاقت مهر جمعیت هلال احمر در سال ۹۷ و کسب مقام اول استانی در اولین جشنواره دستاوردها و توانمندی های دانشجویی دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی در سال ۹۸ و کسب مقام اول شهرستانی مسابقات رفاقت مهر جمعیت هلال احمر در سال ۹۷ مقام آوری همه ساله در مسابقات دهه فجر جمعیت هلال احمر شهرستان تبریز در رشته های ورزشی از جمله شطرنج و… را نام برد.

ماندگارترین فعالیت شما در دوران حضور در هلال احمر کدام بوده است؟
کارهای هلال احمر همیشه ماندگار است ولی اگر بخواهم نام ببرم؛ برنامه ای در بیمارستان کودکان تبریز در بخش کودکان سرطانی اجرا کردیم که واقعا حس و حال عجیبی داشتیم و از جمله برنامه ها برگزاری جشنواره جهادگران سلامت بود که با دعوت خانواده های شهدای سلامت و تقدیر از این خانواده ها بود و کلاس های آموزشی که اجرا می کنیم برایم ماندگار است و همیشه در ذهن و قلبم خواهد ماند.

انتظار شما از مسئولین جمعیت چیست؟
انتظار من از مسئولین هلال احمر این است که از اعضایی مثل من که در این جمعیت زیاد هستند حمایت کنند و فرصت فراهم کنند تا برای شکوفایی جمعیت هلال احمر تلاش کنیم.

حرف آخر
قدردان والدینم هستم زیرا تربیت آنها موجب شده به کار خیر و نیک علاقمند باشم و از خدای منان برای تمامی پدران و مادران آروزی سلامتی و طول عمر باعزت زیر لوای قران و اهل بیت س دارم. آرزوی سلامتی و تندرستی و شادی برای مردم دارم. و همه ی آنها دعوت می کنم تا با آموزش اقدامات اولیه حداقل کمکی که می تواند در شرایط بحرانی رو انجام بدهند رو یاد بگیرند تا شاهد ایرانی همیشه شاد باشیم.

 

 ناصرغلامی هوجقان، باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *