باشگاه خبرنگاران داوطلب

چهارشنبه 08 تیر 1401

از تولد تا شهادت // یادمان شهدای روستای جوادیه فلاح

یاد و خاطره شهدا برای همیشه در ذهن مردم نهادینه شده و تا ابد باقی خواهد ماند، شهدا، جانبازان و ایثارگران در دفاع مقدس حماسه ای بی نظیر خلق کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر از کرمان؛ بزرگداشت یاد و خاطره شهدا تکلیفی برای احیای ارزش های والا و مقدس است، احیاء، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تکریم از شهدا، جانبازان و ایثارگران و خانواده معظم آن ها، به منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه یکی از محورهای فعالیت کانون روستایی جوادیه فلاح جمعیت هلال احمر شهرستان رفسنجان است.

جهت آشنایی بیشتر با فعالیت های کانون جوانان جوادیه فلاح با علیرضا حسنی دبیر این کانون به گفتگو نشستیم:

ضمن معرفی خودتان برایمان بگویید چند سال در جمعیت هلال احمر داوطلبانه فعالیت می کنید؟

علیرضا حسینی پور متولد پنجم بهمن ماه سال 1366 ساکن روستای جوادیه فلاح از توابع شهرستان رفسنجان هستم و از سال 1389 تا کنون به صورت داوطلبانه با جمعیت هلال احمر همکاری می کنم.

حسینی پور در ادامه نحوه آشنایی اش با جمیعت هلال احمر اینگونه برایمان تعریف می کند: پس از پایان دوره خدمت سربازی و ورود به دانشگاه با کانون دانشجویی هلال احمر در دانشگاه پیام نور شهرستان رفسنجان با فعالیت های مختلف بشردوستانه و عام المنفعه جمعیت هلال احمر آشنا شدم.

او با اشاره به فعالیت هایش در کانون دانشجویی از سال 89 تا سال 93 گفت: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به دلیل حضور و فعالیت نیروهای جوان و  پویا یکی از دلایل انتخاب و حضورم در حوزه جوانان تاکنون بوده است.

حسینی پور در خصوص اجرای طرح "از تولد تا شهادت" می گوید: پس از راه اندازی خانه هلال به کمک خانواده شهید سید محسن اکبری پور به پاس زحمات این خانواده تصمیم گرفتیم با اعضای سازمان جوانان در روز تولد این شهید مراسم جشنی در کنار خانواده شهید اکبری پور برگزار کنیم.

دبیر کانون جوانان جوادیه فلاح در ادامه گفت: پس از مراسم جشن تولد با استقبال بی نظیر خانواده شهید مواجه شدیم و تصمیم گرفتیم برای تمامی شهدای روستای جوادیه فلاح در سالگرد تولد و شهادتشان مراسم گرامیداشت در کنار خانواده شهید برگزار کنیم و به همین دلیل نام این طرح را از "تولد تا شهادت" نامگذاری کردیم.

حسینی پور در خصوص اجرای این طرح در سال های بعد ادامه می دهد: در سال دوم تمام هزینه های برگزاری مراسم توسط خیرین پرداخت شد، با لطف و عنایت خداوند این طرح مورد استقبال عموم و سایر گروه های فعال اجتماعی قرار گرفت و هر کدام از فعالان اجتماعی متولی برگزاری مراسم یادمان تولد تا شهادت هر کدام از شهدای جوادیه فلاح شدند.

او ضمن ابراز خرسندی از اینکه توانسته بود برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدا قدمی بردارد، گفت: رنگ و بوی ایثار و شهادت باید در جامعه گسترش یابد و برای این مساله باید یاد و خاطره شهدا برای نسلهای بعد بیان شود و یاد و خاطره این عزیزان باید همیشه در جامعه پرتوافکن باشد تا همه ما از این نور پرفیض بهره مند شویم.

 وی با اشاره به اینکه اگر شهدا نبودند ما هم وجود نداشتیم، پس باید این فرهنگ را پشتوانه کشور بدانیم و این رمز ماندگاری را تقویت کنیم، گفت: اولین برنامه اجرای طرح "از تولد تا شهادت" با حضور 10 نفر از اعضای جوانان و خانواده شهید سید محسن اکبری پور برگزار شد، اما در سال های بعد با استقبال گسترده عموم و اعضا مواجه شدیم که با توجه به فضای کوچک منزل شهید مجبور بودیم برای دومین سال جشن تولد تعداد کمی از اعضا و عموم برای مراسم دعوت کنیم اما برای مراسم سالروز شهادت برنامه را در "حرم شهدا" برگزار کردیم تا همه علاقه مندان بتوانند در این مراسم شرکت کنند.

دبیر کانون جوانان روستای جوادیه فلاح ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا در سال گذشته تصمیم گرفتیم به جای برگزاری مراسم جشن برنامه دیگری اجرا کنیم؛ در روزهای اول شیوع ویروس کرونا با توجه به وخیم شدن وضعیت بیماری کووید19 و کمبود ماسک در روستا تصمیم گرفتیم به یاد شهدای عزیز روستا با راه اندازی کارگاه تولید ماسک؛ ماسک مورد نیاز اهالی روستای جوادیه فلاح را تهیه کنیم.

او ادامه می دهد: کارگاه راه اندازی شد و روزانه بین 600 تا 900 ماسک تولید و بین خانواده های نیازمند و بیماری های خاص به صورت رایگان توزیع کردیم و همچنین برای عموم مردم نیز ماسک ها با قیمت خیلی پایین عرضه کردیم و از درآمد فروش ماسک ها، مجدد مواد اولیه برای دوخت ماسک تهیه می کردیم.

کلام آخر:

«تجلیل از پدران و مادران پاکدامن شهدای عزیز این مرز و بوم که شرافتمندانه فراق و داغ جگر گوشه های خود را بی هیج منتی تحمل کردند، وظیفه ای است که باید به نحو احسن انجام شود.»

تهیه و تنطیم: فاطمه پاک سرشت خبرنگار داوطلب باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *