باشگاه خبرنگاران داوطلب

سه شنبه 01 تیر 1400
حمایت سازمان‌های داوطلبان، امدادونجات و جوانان جمعیت هلال احمر از باشگاه خبرنگاران هلال احمر

از صدور کارت خبرنگار-داوطلب تا استفاده از اعضای فعال باشگاه در تیم رسانه‌ای در بحران

به منظور گسترش فعالیت های رسانه‌ای باشگاه خبرنگاران هلال احمر، اعضای شورای مرکزی این باشگاه با روسا سازمان‌های داوطلبان و جوانان و معاون سازمان امدادونجات دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر، اعضای شورای مرکزی باشگاه خبرنگاران به منظور جلب حمایت های سازمان های امداد و نجات، داوطلبان و جوانان، جلسات  همکاری های مشترک با روسای سازمان ها برگزار کرد و  در این جلسات بر ضرورت حمایت های همه جانبه از اعضای باشگاه خبرنگاران هلال احمر، هویت سازی و شناسایی و احصای نیروهای فعال برای استفاده در بحران تاکید شد.

شرایط همکاری اعضای باشگاه خبرنگاران جمعیت با باشگاه خبرنگاران جوان فراهم می شود

محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در نشست با اعضای شورای مرکزی باشگاه خبرنگاران داوطلب هلال احمر با تاکید بر اهمیت کار حوزه رسانه و فضای مجازی گفت: اعضای باشگاه خبرنگاران داوطلب رسالت و نقش مهمی در معرفی اقدامات و فعالیت های گسترده جمعیت هلال احمر دارند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حوزه رسانه و فضای مجازی، افزود: فعالیت داوطلبانه اعضای باشگاه خبرنگاران داوطلب هلال احمر ستودنی است.خبرنگاران داوطلب با فراگیری دوره های بازآموزی و تخصصی، دانش خود را در این زمینه ارتقا دهند تا در حرفه خود همیشه موفق و به‌روز باشند.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در این جلسه  با اشاره به تفاهم نامه همکاری سازمان داوطلبان با باشگاه خبرنگاران جوان بر حمایت و توانمندسازی اعضای باشگاه خبرنگاران هلال احمر توسط این خبرگزاری تاکید کرد و افزود: در مرحله اول همه اعضای شورای مرکزی عضو خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان می شوند تا با توجه به تخصص خود بتوانند کارت خبرنگاری گرفته و محتوای تولیدی خود را در این خبرگزاری منتشر کنند و در مراحل بعد می توان برای اعضای فعال شرایط انتشار محتوا و خبرنگار شدن در باشگاه خبرنگاران جوان را فراهم کرد.

 نصیری در این جلسه بر آمادگی این سازمان برای تهیه کاور ویژه اعضای باشگاه خبرنگاران و همچنین صدور کارت داوطلب خبرنگار برای اعضای فعال تاکید کرد. در این جلسه مقرر شد انتشار اخبار سازمان داوطلبان در سایت و صفحه اینستاگرامی این سازمان با استفاده از ظرفیت اعضای شورای مرکزی باشگاه خبرنگاران داوطلب انجام شود.

تشکیل تیم رسانه ای در بحران با استفاده از اعضای فعال باشگاه

 در ادامه این جلسات اعضای شورای مرکزی باشگاه خبرنگاران هلال احمر با حضور در سازمان امداد و نجات با محمد باقر محمدی معاون عملیات این سازمان دیدار و گفت و گو کردند.محمدی در این دیدار، گفت: تشکیل تیم خبرنگاران در صحنه بحران یکی از نیازهای مهم هلال احمر است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر دارای جوانان مستعد و توانمندی است که تجربیات میدانی زیادی دارند و کارهای ارزشمندی در بحران ها و حوادث رقم زده اند، افزود: در حین امدادرسانی که در میدان عمل هستیم با دغدغه های زیادی مواجه‌ایم که عدم ایجاد بستر مناسب برای مستندسازی و فقدان پوشش صحیح خبری، مشکلات اطلاع رسانی عملیات های امدادونجات در فضای مجازی را دوچندان می‌کند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات عنوان کرد: در مسیر امداد و نجات در بحران های مختلف، جانفشانی‌های زیادی شده است اما گاه به دلیل عدم آگاهی هنوز به مستندسازی و تولید محتوای کافی دست نیافته ایم و از طرفی با سیاه‌نمایی هایی در این زمینه مواجه می شویم.

محمدی خاطرنشان کرد: برخی سیاه نمایی‌های رسانه‌ای، گره به اقدامات امداد و نجات در بحران می‌زند،  که باید رسانه ها را در کنار خودمان بدانیم و اگر با آموزش های راهبردی از میان جمعیت هلال احمر افرادی را در جهت انتشار اخبار تربیت کنیم تا با آمادگی لازم در بحران ها حضور داشته باشند، بسیار با ارزش است.

وی گفت: این سیاه نمایی‌ها و فضای رسانه ای منفی می تواند به اقدامات و جانفشانی های امدادگران لطمه زند و گاهی موجب شایعه در منطقه می شود و ممکن است ذهنیت مردم را منفی کند.

محمدی عنوان کرد: ما نیازمند اصحاب رسانه و گروه مستندساز هستیم و باید تیم های آموزش دیده ای داشته باشیم تا در سراسر استان ها حضور داشته باشند، در خطوط مقدم نیز باید نیروهای بومی قرار بگیرند و این امر نیاز به برنامه ریزی دقیقی دارد.

وی سطح بندی در خبرها و در نظر گرفتن اولویت ها نیاز به آموزش دارد، تشکیل تیم رسانه ای در صحنه بحران یکی از نیازهای مهم هلال احمر است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات تصریح کرد: با سرمایه گذاری در این زمینه اطلاع رسانی صحیح در بحران‌ها اهمیت زیادی پیدا می کند و خبرنگاران آموزش دیده با آمادگی لازم در برابر حوادث می‌توانند پوشش خبری خوبی از حوادث و تلاش نیروهای داوطلب و امدادی انعکاس دهند.

وی با استقبال از حضور خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر در حوادث اشاره کرد و گفت: اصحاب رسانه با فراگیری آموزه های لازم در مواجهه با بحران ها در تولید محتوا موفق عمل می کنند.

درجلسه با معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مقررشد تا پرداخت حق الزحمه  اعضای باشگاه خبرنگاران هلال احمر در صورت حضور در عملیات های امدادی، براساس درجه امدادی و همچنین صدور یک بخشنامه مورد بررسی قرار گیرد. همچنین مقرر شد نحوه پرداخت حق الزحمه به اعضای باشگاه خبرنگاران هلال احمر که دارای درجه امدادی هستند در جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

تشکیل تیم رسانه ای بحران با حضور اعضای فعال باشگاه خبرنگاران در استان ها از مصوبات جلسه با معاون عملیات سازمان امداد و نجات بود.

رابطین خبری عضو باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر می شوند

دکتر محمد گلفشان رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در جلسه با اعضای شورای مرکزی باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه فعالیت باشگاه خبرنگاران در معرفی فعالیت های متنوع و گسترده جمعیت هلال احمر اثرگذار است، گفت: ظرافت و تخصص در این حوزه؛ نقش اعضای باشگاه خبرنگاران و رابطین خبری سازمان جوانان را نمایان می کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان جوانان در کنار باشگاه خبرنگاران داوطلب هلال احمر است، اظهار کرد: با توجه به دسترسی باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر به فضای مجازی؛ فرصت بسیار خوبی برای معرفی خدمات و فعالیت های جمعیت هلال احمر است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت های وسیع و گسترده سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در سطح ستاد و استان ها، خاطرنشان کرد: با اجرای جشنواره ملی سفیران بشردوستی، اعضای جوان سخنور و خلاق در حوزه بشردوستی شناسایی شده اند.

وی با اشاره به راه اندازی شورای ملی سخنوران بشردوست، تصریح کرد: ارائه آموزش های بشردوستی در سراسر کشور و شناسایی سالانه اعضای سخنور از اهداف برگزاری جشنواره ملی سفیران بشردوست است.

گل فشان افزود: درصدد ایجاد شرایط برای حضور اعضای جوانان و سخنور در جلسات شورای اداری استانداری‌ها، هستیم تا در مورد موضوعات بشردوستی جمعیت هلال احمر صحبت کنند.

بنابراین گزارش در این جلسه مقرر شد با توجه به ظرفیت و توانمندی رابطین خبری سازمان جوانان هلال احمر تمامی رابطین خبری استان ها عضو باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر شوند تا بتوان نسبت به ساماندهی و توانمندی سازی این نیروها اقدام کرد.

یادآور می‌شود اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر در راستای یکپارچه سازی و جلوگیری از فعالیت‌های موازی کاری در حوزه خبرنگاران داوطلب از سال 96 در قالب طرح باشگاه خبرنگاران جمعیت هلال احمر تلاش کرد تا از پتانسیل های رسانه‌ای در خصوص معرفی فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی هلال احمر بهره گیرد. بر این اساس با بررسی و رایزنی‌های متعدد طرح اولیه باشگاه خبرنگاران داوطلب جمعیت هلال احمر با حضور شماری از داوطلبان فعال در این حوزه و همکاران روابط عمومی نگارش و تدوین شده است و بالاخره در مرداد 1399 این باشگاه، تاسیس و فعالیت آن به صورت سراسری در همه استان ها، آغاز شد.

گزارش: فاطمه پاک سرشت - عضو باشگاه خبرنگاران داوطلب هلال احمر

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *