باشگاه خبرنگاران داوطلب

سه شنبه 01 تیر 1400
گفت وگویی صمیمی با امدادگران طرح امداد و نجات نوروزی در گلستان

آغاز بهار و مشق عاشقی داوطلبان هلال احمر در نوروز

شاید برای آن هایی که در ایام نوروز به مسافرت می روند دیدن افرادی که از فرصت تعطیلات خود ساده می گذرند و پای شیفت های امدادی هستند عجیب باشد اما در واقعیت این رنج در شیفت ایستادن ها جز عشق و ایثارگری رنگ دیگری ندارد.

مونا محمد قاسمی _ باشگاه خبرنگاران هلال احمر گلستان/ با شروع فصل بهار و تعطیلات نوروزی بار دیگر طرح امداد و نجات در سراسر کشور آغاز شد و سفید سرخ پوشان هلال احمری آماده خدمت رسانی به هموطنان خود شدند.شاید مسافران نوروزی تنها آسایش و رفاه خود را در نظر بگیرند اما مردان و زنان بسیاری هستند که در این ایام در خط آماده باش حوادث قرار دارند تا هموطنانشان تعطیلات نوروزی خود را با آرامش سپری کنند.مسافرت های نوروزی و حادثه دو عضو جدا نشدنی هستند و متاسفانه هر سال افراد زیادی در این ایام دچار حادثه می شوند.به سراغ تعدادی از اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر گلستان رفتیم و از احوال آن ها در این روزهای پایانی اجرای طرح امداد و نجات نوروزی سال ۱۴۰۰ جویا شدیم.

ملیحه زنگانه یکی از این اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر است که علاوه بر فعالیت در بخش روابط عمومی جمعیت هلال احمر گلستان، امسال یکی از خانم هایی بود که برای نخستین بار به عنوان اپراتور در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات(EOC) در گلستان حضور داشت.زنگانه در خانواده ای هلال احمری بزرگ شده و از سال های کودکی، لباس هلال احمر را بر تن پدر دیده که اکنون کارمند بازنشسته ی هلال احمر است و حساسیت کار در این نهاد ایثارگر را از همان دوران درک کرده است.

او گفت: سال های پیش تجربه ای کوتاه در زمینه در پایگاه های امدادی نوروزی داشته است اما اینکه به عنوان اپراتور در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات حادثه را هدایت می کنیم به سمت پایگاه های امداد و نجات و هماهنگی های لازم را انجام می‌دهیم کار بسیار حساسی است، چراکه ممکن است یک اشتباه کوچک منجر به بروز اتفاق جبران ناپذیری شود.
او اکنون در حال کارآموزی اپراتوری است.

زنگانه افزود: به مدت ۳ سال است که در حوزه خبر فعالیت می کنم و مستقیم با اخبار حوادث درگیر هستم، اما با حضور در بخش کنترل و هماهنگی عملیات بیشتر درک کردم که خیلی وقت ها مردم با یک بی احتیاطی زمینه ساز حادثه می شوند، به عنوان مثال گاهی بدون در نظر گرفتن وضعیت هوا و مسائل ایمنی به مکان های تفریحی و حتی سخت عبور می روند و همین امر منجر به حادثه می شود.

زن امدادگر گزارش ما گفت: بی احتیاطی مردم باعث می شود علاوه بر ایجاد آسیب و خسارت به خودشان، همچنین به دستگاه های امدادی نظیر هلال احمر، هزینه های بسیاری در زمینه نیروی انسانی، تجهیزات و سایر موارد تحمیل شود.

علی خدمتگزار، نجاتگر پرستار جمعیت هلال احمر شهرستان گرگان یکی دیگر از اعضای داوطلب هلال احمر است، او از سال ۹۴ فعالیت خود را در هلال احمر آغاز کرده و امسال پنجمین سالی است که در طرح نوروزی حضور دارد.

او در رابطه با حال و هوای خود در ایام شیفت گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا و محدودیت های تردد، تمایلی برای سفر باقی نمانده اما سال های گذشته هنگام سال تحویل، عید دیدنی و حتی سیزده بدر دوست داشتیم در کنار خانواده باشیم اما با توجه به ضرورت و اهمیت حضور در هلال احمر تصمیم گرفتیم از علایق خود بگذریم و برای نجات جان هموطنان خود در طرح نوروزی حضور پیدا کنیم.

خدمتگزار ادامه داد: ۲ سال پیش طرح نوروزی با سیل در گلستان همراه بود، سال گذشته این طرح با کرونا و امسال بیشتر درگیر طرح امداد و نجات در حوادث نوروزی بودیم.

او گفت: عمده حوادث جاده ای که برای  مسافران رخ می دهد هنگام برگشت آن ها به خانه و بر اثر خواب الودگی بوده است.توصیه‌ی علی؛ به عزیزانی که در این ایام قصد مسافرت دارند توصیه می کنم حتما حین رانندگی، زمان هایی را برای استراحت به خود اختصاص دهند و حتما در سفرهای خود پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

ولی اله قاسمی پور با درجه نجاتگر یکم یکی از فعالان پایگاه های شعبه مینودشت و حدود ۸ سالی است که در طرح امداد و نجات نوروزی حضوری فعال دارد.

او علاوه بر فعالیت داوطلبانه و مستمر در شعبه و دو پایگاه شهرستان یکی از فعالان باشگاه خبرنگاران هلال احمر هم هست.ولی اله قاسمی پور در رابطه با حضور مستمر خود در طرح امدادو نجات نوروزی طی ۸ ساله گذشته گفت: در این سال ها ایام عید و تعطیلات نوروزی از خانواده دور بودم و تنها هدفم این بود؛ جان افرادی که در حوادث به خطر می افتد را نجات دهم و اجازه ندهم خانواده ای داغدار شود.

او با اشاره به حوادث رخ داده در ایام نوروزی گفت: در ۱۰ روزی که من شیفت بودم چندین حادثه گم شدگی در کوهستان و حوادث جاده ای رخ داده که خطرناک‌ ترین آن واژگونی یک دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ روبروی روستای پاسنگ شهرستان گالیکش بود، این حادثه ۹مصدوم به‌جا گذاشت و مصدومان جراحات شدیدی داشتند.

توصیه‌ی ولی‌اله؛ رعایت سرعت مجاز، دودی نکردن شیشه ها، سالم بودن چراغ ها و برف پاکن ها و داشتن معاینه فنی کامل خودرو قطعا می تواند از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کند.و اما؛ یک طرح امداد و نجات نوروزی دیگر به پایان خود رسید اما خدمت برای سفید سرخ پوشان جمعیت هلال احمر پایان نرسیده و آن ها همیشه آماده هستند تا نجات بخش حادثه دیدگان باشند ...

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *